Haber

Özgür Özel’den TBMM’ye toggla gelen Mustafa Varank’a çağrı: “Millete verilen yetki geri alınamayacağı gibi, verilen hediye de geri alınamaz…

CHP Küme Başkan Yardımcısı Özgür Özel, bütçe görüşmelerine yerli otomobil TOGG ile gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı otomobili Meclis’e sunmaya çağırdı. Özel, “Tabii ki bakan bugün TOGG’un konuşulmasını istiyor. Ne getirdiyse millete verilen yetki geri alınamaz, verilen hediye de geri alınamaz. Bırakın Meclis’e. Bir şarj ünitesi koyun, olur. Alırsanız sizin için iyi olmaz” diyen TOGG ile gurur duyuyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı Genel Kurulu’nda 2023 Merkezi Bütçe Kanun Teklifi ve 2021 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşülüyor.

Bakanlıkların bütçe görüşmeleri başlamadan önce söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Elektrik Piyasası Kanunu, Bazı Kanunlar ve Özel Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini eleştirerek şunları söyledi:

“ANAYASAYA UYGUN OLMAYAN BİR İŞ DEĞİLDİR”

“Dün gece yarısı TBMM’ye bir yasa teklifi sunuldu. Yasa tasarısında çok kritik iki madde var. Türkiye’de bu Meclis’te ikisi de çok tartışılıyor. Birincisi: limanlar ihaleye çıkarıldı, kiraya verildi. A Geçen yıl bu konuyla ilgili yasal düzenleme yapılmıştı, “Biz komisyonda itiraz ettik, burada itiraz ettik. Anayasaya aykırı değil. Kiracının sözleşmesi bitiyor ve kurallar o günkü ihaleye göre çok uygun ama o liman artık öyle ama bir yasa ile 49 yılı ihalesiz doldurmanın ‘mümkün değil’ dedik. BT.

Anayasa Mahkemesi toplanarak iptal etti. Geçmişte getirildi, tartıştık, ‘tekrar inceleyeceğiz’ denilerek geri çekildi. Geri koydular. İkinci konuda: elektrik ihtiyacının aciliyetine dayalı bir düzenleme. Yönetmelik ‘elektrik lazım, zeytinlikler kesilir, mümkünse taşınır, altı maden arama için açılır’ diyor. Bu da Danıştay tarafından iptal edildi. ‘Zeytinliklerin kesilmesi, mümkünse taşınması, derhal madenciliğe açılması’ için bir yasa çıkarılıyor. Bu aynı zamanda anayasaya aykırıdır. Anayasa Mahkemesi’nin dili bitti. Zeytin ve ormanların ayrı bir yeri vardır. Kimse benim yapma demiyor.”

“ŞARJ ÜNİTESİ KOYUN VE TAŞIYSANIZ SİZİN İÇİN UYGUN DEĞİL. BIRAKIN KAYBETTİRMESİNDİR”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a telefon açan Özel, “Belli ki bakan bugün TOGG’un konuşulmasını istiyor. Ne getirdiyse millete verilen yetki geri alınamaz, ikram geri alınamaz. TBMM’ye bırak şarj ünitesi koy alsan şeref duyarsın yakışmaz genel sekreter şarja taksın milletin vekilleri bir teşkilat bulup test etsin katkı sağlayacağız. TOGG ile gurur duyuyoruz. Eskiden dizelle yapmaya çalıştılar. Gelirse doğrudur, dönerse yazık olur.”

Özel, elindeki banknotu göstererek, “TOGG doğru ama bu ayıp bir şey. TOGG’la övünenler vazgeçsin” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu